Skills Gamesissä ammatillisen koulutuksen laatua kehitetään toisilta oppimalla
Skills Finlandin toiminnanjohtaja Maria Ekroth luo katsauksen vuoden 2027 suurtapahtuman valmistelutilanteeseen.
Maria Ekroth
- Skills Finlandin toiminnanjohtaja.
- Toimii Abilympics- ja Taitaja-kilpailut yhdistävän Skills Games 2027 -tapahtuman tapahtumajohtajana.
- Maria on tapahtuma-alan ammattilainen ja vastannut sadoista tapahtumista työuransa aikana, aina 40 000 hengen televisioitavista Elämä Lapselle - stadionkonserteista, kongresseihin, urheilutapahtumiin sekä virtuaalitoteutuksiin.
Abilympics & Taitaja 2027 -kilpailujen, eli Skills Games -tapahtuman, järjestelyt etenevät kovaa vauhtia Skills Finlandin toimistolla ja ammatillisen koulutuksen verkostossa. Mukaan lupautuneet oppilaitokset ovat yllättäneet positiivisesti, ne ovat vahvemmin ja innokkaammin mukana kuin osasimme edes toivoa. Tapahtuma koetaan tärkeäksi yhteisponnistukseksi, joka tiivistää kansallista yhteistyötä eri oppilaitosten välillä. Tapahtumassa yhdistetään kymmenien oppilaitosten ammattilaisten ja yritysedustajien tiedot, taidot ja kokemus tavalla, jossa eri alat kehittyvät työelämälähtöisesti ja kaikki oppivat toisiltaan.
Yksi tähän tapahtumaan liittyvä mahdollisuus liittyy erityisopettajien osaamisen jakamiseen projektin kautta. Tapahtumalajien toteutuksista vastaa 83 lajivastaavaa, joista noin puolet ovat erityisen vaativan tuen ammatillisten oppilaitosten erityisopettajia sekä toinen puoli yleisen puolen opettajia ja he tekevät tiivistä yhteistyötä niin keskenään kuin työelämän edustajien kanssa.
Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Erityisopettajat ovat tärkeässä roolissa Taitajassa muun muassa lajivastaavina ja tuomareina. Kuvassa puhtauspalvelulaji Taitaja2025-kilpailussa. Kuva: Roni Lehti / Skills Finland.
Tukea tarvitsevien opiskelijoiden määrän on havaittu kasvaneen ammatillisissa oppilaitoksissa etenkin koronapandemian jälkeen. Ammattioppilaitoksessa tunnistetaan, että nuorilla on aiempaa enemmän haasteita mielenterveyden ja elämänhallinnan kanssa. Ammatillisten opettajien pitäisi pystyä tukemaan erityistä tukea tarvitsevia opiskelijoita entistä vahvemmin, Suomen taloudellisen kasvun, yhteiskunnan elinvoiman ja hyvinvoinnin edistämiseksi.
Oppimisen tuki koostuu matalan kynnyksen tuesta, erityisopetuksesta ja erityisestä tuesta, mikä edistää opintojen etenemistä, loppuun saattamista sekä työllistymistä tai jatko-opintoihin siirtymistä. Yleisten oppilaitosten opettajat tarvitsevat yhä enemmän erityisosaamista. Tiivis lajiyhteistyö näiden oppilaitosten välillä nähdään mahdollisuutena siirtää tätä osaamista niin yleisten oppilaitosten opettajille kuin työelämän edustajille. Kyse ei ole siis vain kilpailutapahtuman järjestämisestä vaan myös toisilta oppimisesta ja tavoitteesta luoda uusia käytäntöjä sekä vahvistaa eri tahojen välistä yhteistyötä monin tavoin nyt ja tulevaisuudessa.
Skills Games -tapahtuma antaa meille upean mahdollisuuden saada myös kansainvälisten kollegajärjestöjen ja eri maiden koulutuspäättäjien katseet Suomeen, meidän tasa-arvoiseen koulutusjärjestelmäämme, laajan ammatillisen koulutuksen verkoston yhteistyönä toteuttamaan tapahtumamalliin, jossa kaikki kehittyvät, sekä siihen miksi Suomi valittiin maailman onnellisimmaksi maaksi kahdeksatta kertaa peräkkäin. Onnellisuusteemat Suomen luonto, lämmin tunnelma, tasa-arvoisuus ja yhdessä tekeminen tulevat näkymään tapahtuman toteutuksessa. Skills Games -tapahtuman slogan tiivistää sen, miten haluamme kaikkien osallisten kokevan: WE CAN – WE BELONG – NO LIMITS.
International Abilympic Federationin hallitus vieraili Suomessa toukokuussa tutustumassa Taitaja2025-tapahtumaan ja vuoden 2027 tapahtumapaikkaan Messukeskukseen. Kuva: Skills Finland.