Skip to main content

Lajit ja kilpailijat

Suomen ammattitaitomaajoukkueeseen kuuluu 29 oman alansa huippuosaajaa, jotka kilpailevat maailman parhaiden ammattiosaajien titteleistä WorldSkills Shanghai 2022 -kilpailussa. Alla esiteltyjen kilpailijoiden lisäksi jokaisessa lajissa työskentelee suomalainen ekspertti tuomarina ja alan asiantuntijana.

Joukkueen yhteyshenkilö on joukkueenjohtaja Teija Ripattila, teija.ripattila@skillsfinland.fi.

Linn Ahlskog

Laji: Lähihoitaja

Taustataho: Yrkesakademin i Österbotten

Lue lisää

Antti Alenius

Laji: Robotiikka

Taustataho: Gradia

Lue lisää

Jesse Eskelinen

Laji: Tietokoneet ja -verkot

Taustataho: Turun ammatti-instituutti

Lue lisää

Hannu Helve

Laji: CNC-sorvaus

Taustataho: Savon ammattiopisto

Lue lisää

Veera Huomo

Laji: Kauneudenhoito

Taustataho: Stadin ammatti- ja aikuisopisto

Lue lisää

Saku Hurtig

Laji: Putkiasennus

Taustataho: Ammattiopisto Lappia / OSAO

Lue lisää

Hermanni Huuskonen

Laji: Viherrakentaminen

Taustataho: Savon ammattiopisto

Lue lisää

Rasmus Joki

Laji: Huonekalupuuseppä

Taustataho: SASKY koulutuskuntayhtymä / Puuteollisuusyrittäjät ry

Lue lisää

Noora Kekkonen

Laji: Mediatekniikka

Taustataho: Gradia

Lue lisää

Eetu Keltto

Laji: Teräsrakennetyöt

Taustataho: Gradia

Lue lisää

Paulus Kivelä

Laji: Elektroniikka

Taustataho: OSAO

Lue lisää

Juho Koski-Lammi

Laji: Ajoneuvotekniikka

Taustataho: Seinäjoen Seudun Autoteknillinen Yhdistys ry

Lue lisää

Niklas Lappalainen

Laji: Viherrakentaminen

Taustataho: Omnia

Lue lisää

Eleonoora Lehvonen

Laji: Maalaus ja tapetointi

Taustataho: Gradia

Lue lisää

Arttu Leppänen

Laji: Robotiikka

Taustataho: Gradia

Lue lisää

Ella Leppänen

Laji: Laborantti

Taustataho: Tampereen seudun ammattiopisto Tredu

Lue lisää

Juho-Eemil Luostarinen

Laji: Tehdaskunnossapito

Taustataho: Koulutuskeskus Salpaus

Lue lisää

Hiep Nguyen

Laji: Kokki

Taustataho: Perho Liiketalousopisto

Lue lisää

Sofia Ratinen

Laji: Leipuri

Taustataho: Omnia

Lue lisää

Lumi Ritari

Laji: 3D-peligrafiikka

Taustataho: Stadin ammatti- ja aikuisopisto

Lue lisää

Carmen Sadiku

Laji: Hotellin asiakaspalvelu

Taustataho: Turun ammatti-instituutti

Lue lisää

Riikka Sajaniemi

Laji: Ravintolapalvelu

Taustataho: Savon ammattiopisto

Lue lisää

Petra Suominen

Laji: Mediasuunnittelu

Taustataho: Tampereen seudun ammattiopisto Tredu

Lue lisää

Oskari Takkinen

Laji: Kondiittori

Taustataho: Turun ammatti-instituutti

Lue lisää

Anna-Sofia Tiainen

Laji: Automaalaus

Taustataho: Riveria

Lue lisää

Valtteri Verronen

Laji: Verkkosivujen tuottaminen

Taustataho: Keski-Pohjanmaan ammattiopisto

Lue lisää

Jalmari Vilkkilä

Laji: Lentokonehuolto

Taustataho: Savon ammattiopisto

Lue lisää

Kiia Ylönen

Laji: Floristiikka

Taustataho: Gradia

Lue lisää