Skip to main content

Suuntana Abilympics 2027 - Poster Design -lajin karsinnat

Taitaja 2026 -kisojen yhteydessä järjestetty Poster Design -lajin karsinta oli minulle samaan aikaan kilpailutilanne, kenraaliharjoitus ja erittäin käytännöllinen muistutus siitä, miten paljon hyvän julisteen taakse mahtuu ajattelua, tekniikkaa ja paineensietokykyä.

Pete AlanderPete Alander kuva 2.jpg

  • Ammatillinen erityisopettaja, Ammattiopisto Spesia. 
  • Abilympics Helsinki 2027 -kilpailun Poster Design -lajin lajivastaava.
  • Aiempi Abilympics-kokemus: Bordeaux 2016 ja Metz 2023. Muu ura: graafisen suunnittelun yrittäjä, toimittaja, valokuvaaja, taiteilija ja wannabe-metallilaulaja.
  • Vapaa-ajallani kuuntelen äärimmäistä black metallia ja käyn katsomassa balettia. 

Järjestin oman lajini Poster Design -karsinnat 21.5. Taitaja 2026 -kisojen yhteydessä. Karsintaan osallistui kolme opiskelijaa: yksi Spesiasta, yksi Omniasta ja yksi Luovista. Kolmesta osallistujasta kaksi pääsi mukaan ensi vuoden Abilympics-kisoihin. Jo se teki päivästä merkittävän, mutta minulle karsinta oli myös paljon enemmän, sillä se oli ensimmäinen kunnollinen käytännön testi sille, miten Poster Design -lajia kannattaa rakentaa, ohjeistaa, aikatauluttaa ja arvioida, kun katse on jo vahvasti Abilympics Helsinki 2027 -kilpailussa.

Poster Design kuulostaa lajina ehkä nopeasti katsottuna yksinkertaiselta: suunnitellaan juliste. Todellisuudessa kyse on melko armottomasta pienoisuniversumista, jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen. Jos typografia horjuu, viesti katoaa. Jos kuvavalinta ei tue aihetta, kokonaisuus jää ontoksi. Julistesuunnittelu on luovaa työtä, mutta siinä luovuus joutuu tekemään töitä aikataulun, formaatin, materiaalien ja teknisten vaatimusten kanssa. Siinä mielessä laji sopii erinomaisesti ammattitaitokilpailuun.

Creative Reuse Day – aiheena kierrätys, korjaaminen ja luova uudelleenkäyttö

Karsintatehtävässä opiskelijoiden tuli suunnitella A4-kokoinen juliste kuvitteelliseen kierrätystapahtumaan nimeltä Creative Reuse Day. Tapahtuman aiheena oli kestävä suunnittelu, kierrätys, korjauskulttuuri ja materiaalien luova uudelleenkäyttö. Tehtävän lähtökohta oli tarkoituksella selkeä, mutta ei liian valmiiksi pureskeltu. Opiskelijat saivat käyttöönsä valmiit tekstit, neljä kuvaa, joista piti valita yksi tai kaksi, valmiin logotiedoston sekä vaatimuksen suunnitella julisteeseen yksi oma vektorielementti.

”Tällainen tehtävä mittaa yhtä aikaa monta graafisen suunnittelun ydintaitoa.”

Kilpailijan täytyy rakentaa ymmärrettävä viestihierarkia, valita aiheeseen sopiva kuva, sovittaa tekstit julisteformaattiin, huolehtia typografian luettavuudesta, rakentaa visuaalinen kokonaisuus ja tehdä vielä teknisesti käyttökelpoinen tiedosto.

Arvioinnissa katsottiin muutakin kuin silmäkarkkia

Karsintatehtävän arvioinnissa painotettiin visuaalisuuden ja typografian lisäksi myös teknisiä asioita. Tämä oli minulle tärkeä periaate. Juliste ei ole pelkkä kuva, vaan suunnittelutuote. Siksi arvioinnissa piti näkyä esimerkiksi se, miten kilpailija hallitsee sommittelun, typografian, kuvien käytön, värien kokonaisuuden, vektorielementin toteutuksen ja tiedoston teknisen viimeistelyn.

Tehtävänanto ja arviointilomakkeet oli suunniteltu vastaamaan Abilympics-kilpailujen kriteerejä ja arviointitapaa. Karsintatehtävä oli kuitenkin mitoitettu varsinaista Abilympics-tehtävää lyhyemmäksi, noin puoleen mittaan. Myös tehtävänanto ja arviointilomakkeet olivat englanniksi, mikä mukaili kansainvälisen kilpailun käytäntöjä. Englanti tuo tilanteeseen oman lisämausteensa, mutta toisaalta se kuuluu lajin todellisuuteen.

Pidin tärkeänä, että karsinta olisi mahdollisimman kilpailunomainen, mutta samalla opiskelijoille ymmärrettävä ja reilu. Abilympics-lajeissa korostuu se, että kilpailijan pitää päästä näyttämään oma osaamisensa tasavertaisissa olosuhteissa.

Kolme arvioijaa ja paljon arvokasta palautetta

Karsinnan arvioijina toimi kolme ulkopuolista arvioijaa. He hoitivat tehtävänsä hienosti ja toivat arviointiin juuri sitä ulkopuolista näkökulmaa, jota tällaisessa tilanteessa tarvitaan. Lajivastaavana omaan tehtäväänsä ehtii helposti kiintyä vähän liikaakin. Silloin on terveellistä, että joku toinen katsoo kokonaisuutta ja kysyy, miksi tämä kohta on näin ja pitäisikö tuo muotoilla toisin.

”Kilpailutilanteessa paljastuu, mikä todella toimii.”

Sain arvioijilta hyvää palautetta ja kehittämisideoita ensi vuoden Abilympics-kisan suunnitteluun. Erityisen arvokasta oli nähdä, miten arviointikriteerit toimivat käytännössä: mitkä kohdat olivat selkeitä, missä syntyi tulkinnanvaraa ja miten tehtävänanto ohjasi kilpailijoiden työskentelyä. Paperilla kaikki näyttää usein hallitulta. Kilpailutilanteessa paljastuu, mikä todella toimii. Siksi karsinnan järjestäminen oli minulle erittäin arvokas harjoitus ensi vuotta varten.

Kilpailu tuo esiin osaamista, jota ei aina nähdä arjessa

Minulle oli tärkeää huomata, miten opiskelijat lähtivät ratkaisemaan tehtävää omista vahvuuksistaan käsin. Kilpailutilanne on aina jännittävä. Se pakottaa tekemään päätöksiä, rajaamaan vaihtoehtoja ja hyväksymään sen, että kaikkea ei voi hioa loputtomiin. Tämä on graafisessa suunnittelussa hyvin todellista työelämää. Asiakas ei yleensä odota täydellisyyttä seuraavan jääkauden alkuun saakka, vaan tarvitsee toimivan materiaalin sovittuun aikaan.

Juuri siksi ammattitaitokilpailut ovat parhaimmillaan niin kiinnostavia. Ne näyttävät osaamista, jota tavallisessa opetustilanteessa ei aina nähdä samalla tavalla. Kilpailija joutuu yhdistämään teknisen osaamisen, visuaalisen ajattelun, paineensietokyvyn ja oman päätöksentekonsa. Lopputulos ei kerro vain siitä, osaako käyttää ohjelmaa. Se kertoo myös siitä, osaako tehdä valintoja. Graafisessa suunnittelussa valintojen tekeminen on usein se varsinainen laji. Ohjelmistot ovat vain erittäin kalliita vasaroita ja nauloja.

Bordeaux, Metz ja seuraavaksi Helsinki

Olen osallistunut Abilympics-kisoihin kaksi kertaa aikaisemmin: Bordeaux 2016 ja Metz 2023. Näissä kilpailuissa olen toiminut valmentajana ja tuomarina. Molemmat kokemukset ovat jääneet vahvasti mieleen. Kansainvälisessä Abilympics-kilpailussa näkee konkreettisesti, miten eri tavoin osaamista voidaan tehdä näkyväksi ja miten suuri merkitys hyvin organisoidulla kilpailuympäristöllä on.

Ensi vuonna roolini muuttuu jälleen. Pääsen lajivastaavana suunnittelemaan Poster Design -kisaa Abilympics Helsinki 2027 -kilpailuun. Odotan sitä innolla. Samalla tiedän jo nyt, että edessä on paljon yksityiskohtia, säätämistä, panikointia ja päätöksiä. Mutta se kuuluu asiaan.

”Hyvä kilpailu ei synny sattumalta. Se rakennetaan huolellisesti, testataan käytännössä ja parannetaan palautteen perusteella.”

Poster Design -karsinta 21.5. oli juuri tällainen askel. Se auttoi näkemään, mikä toimii, mitä pitää vielä kehittää ja millaista osaamista suomalaisilla kilpailijoilla on. Ennen kaikkea se muistutti, miksi tätä työtä tehdään. Kun opiskelija saa mahdollisuuden näyttää osaamistaan oikeassa kilpailutilanteessa, kyse ei ole vain julisteesta. Kyse on ammattiylpeydestä, rohkeudesta ja siitä, että oma osaaminen tulee näkyväksi.

Palkintojenjako_11.jpgSuomen tukijoukot, Abilympics Metz 2023. Kuva: Skills Finland / Juha Nurminen

Lisätietoja